At 2008

At 2008

 

Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları (BÜO), 2007–2008 dönemi Mart ayında Kilyos Sarıtepe Kampüsü’nde yürüttüğü çalışmalarının ardından F. G. Lorca’nın Don Cristobita ile Dona Rosita’nın Acıklı Güldürüsü’nü sahneledi. Nisan ayında ise Güney Kampüs’te Gyula Hay’ın At’ı ile seyirci karşısına çıkıyor.

BÜO’nun bu dönemde Kilyos’ta ve Güney Kampüste çalışma yürüten kadrosu, ağırlıklı olarak yeni üyelerden ve ikinci senesinde olan üyelerden oluşmaktaydı. Bu yıl yürütülen eğitim çalışmaları, kulübe iki yıl içinde katılmış olan bu üyelerin eğitimi hedeflenerek planlanmıştır. Eylül ayında Gyula Hay’ın AT oyununu seçerken de bu kadrolaşma politikasını göz önünde bulundurmaya çaba gösterdik.

Macar yazar Gyula Hay At adlı eserini hapisteyken yazmaya başlamış ve 1960 yılında tamamlamıştır. At’ın öyküsü, taşralı genç Selanus’un Roma’da İmparator ile oynadığı zar oyununu kazanmasıyla başlar. İmparator Caligula tarafından, Roma’nın içerisinde bulunduğu savaş koşullarının getirdiği ekonomik sıkıntının sorumlusu olarak görülen Egnatius’un konsüllükten alınması ve yerine Selanus’un atı Incitatus’un konsüllüğe getirilmesiyle gelişen olaylar oyunun temel öyküsünü oluşturur.

Yazar, yaşadığı dönem ile Roma İmparator-luğu’nun baskıcı ve totaliter rejimi arasında paralellik kuran bir oyun yapısı inşa etmiştir. Ayrıca oyunda, körü körüne modaya uymaya çalışan ve bu baskıcı rejime hiçbir şekilde baş kaldırmayan hatta konsülün at olmasına dahi ses çıkarmayan bir halk odağı çizilmektedir. BÜO’nun tercihi ise metne sadık kalarak; yer yer yaşadığımız dönemin koşullarını anımsatacak şekilde metni güncellemek yönünde olmuştur. Oyundaki halkı homojen bir odak olarak değil, imparatorun uygulamaları karşısında birbirinden farklı tavırlar üreten kesimlerin bulunduğu bir odak olarak yorumladık.

Metinde arkaplanda ilerleyen savaş, yaşam koşullarını giderek kötüleştirirken, halkın bu gündemden uzak tutularak manipule edilmesini Noam Chomsky ve Edward S. Herman’ın Rızanın İmalatı adlı eserinden yola çıkarak anlamlandırmaya çalıştık. Oyunda konsüllüğe getirilen At’ın popüler bir figür olarak yükselmesi ve gençler arasında bir at modasının yaygınlaştırılması bu dramaturjiyi oluşturmada bize yardımcı oldu.

İyi seyirler…

Metin

Gyula Hay

Reji

Damla Özakay, Duygu Dalyanoğlu, Merve Han, Müge Uyar, Türker Egemen Keskin

Reji Danışmanları

Ömer Özdinç, Özgür Eren

Dekor-Aksesuar

Ahmet Özkan, Duygu Aydın, Emre Ersezer,

Ezgi Ay, İrem Az, Merve İş, Öner Zafer

Kostüm

Abdullah Elçi, Dila Okuş, Duygu Dalyanoğlu,

Duygu Pelin Sakın, Merve Han, Müjde Yılmaz, Yaprak Aydın

Işık Uyguluma

Banu Karakaş, Onur Akıncı

Efekt

Özge Korkmaz

Afiş Tasarım

Öner Zafer

Oyuncu Kadrosu

Abdullah Elçi, Ahmet Özkan, Akın Gemici,

Bahadır İpek, Damla Özakay,

Duygu Dalyanoğlu, Duygu Pelin Sakın,

Emre Ersezer, Ezgi Ay, Gökçe Vural, İrem Az,

Merve Han, Merve İş, Mustafa Arslankaya,

Mustafa Yıldız, Müge Uyar, Nevzat Eser, Nihal Albayrak, Nur Kılıçlı, Öner Zafer,

Piri Kaymakçıoğlu, Serhat Kurtuluş,

Türker Egemen Keskin, Yaprak Aydın