Deli Aklı 2001

Deli Aklı 2001

 

Boğaziçi Üniversitesi oyuncuları, 2000-2001 akademik yılı ikinci dönemine, oyun metnini Tiyatro Boğaziçi ile birlikte oluşturduğu Deli Aklı adlı prodüksiyon ile giriyor. Deli Aklı, BÜO’nun, ilk dönem Mimar Sinan Üniversitesi Oyuncuları ile birlikte sergilediği, Deprem, adlı prodüksiyondan sonraki ikinci prodüksiyon. 2000 yılı Haziran ayında, Tiyatro Boğaziçi’nden Devrim Umut Aslan ve Barış Orak’ın önerdiği tema çerçevesinde ön hazırlık çalışmaları başlatılan oyunun sahneleri Aralık ayından itibaren dört aylık bir süre içinde tamamlandı. Deli Aklı prodüksiyonu bir eğitim çalışması olarak tasarlandığından, oyunun kadrosu ağırlıklı olarak kulübe bu yıl ve geçen yıl katılan öğrencilerden oluşturuldu. Bu anlamda, Deli Aklı prodüksiyonu, oyunculuk eğitiminin yanısıra BÜO’nun önümüzdeki yıllara dönük olarak reji faaliyeti ve teknik alanlarda (ışık, dekor, kostüm, aksesuar…) yeni kadrolar oluşturabilme amacına hizmet etmiştir.

Günümüz tiyatro piyasasında çağdaş ve nitelikli oyunlar üretilememesi, kadrosuna uygun ve estetik-düşünsel arayışlarını ifade edebileceği türden oyunlar sahnelemek isteyen grupları, oyun seçimi anlamında ciddi alternatifler geliştirmek zorunda bırakmaktadır. BÜO’nun son on iki yıllık pratiği böyle bir zorunluluktan yola çıkarak metnini kendi hazırladığı birçok oyunu içerir. Tiyatro Boğaziçi ile yardımlaşarak oluşturulan Deli Aklıprodüksiyonu, bu pratiğin bir devamı niteliği taşımaktadır.

Ağırlıklı olarak masabaşı çalışmasıyla metni oluşturulan Deli Aklı genç bir asistan doktorun deliler tarafından ele geçirilmiş bir akıl hastanesine atanması ve daha sonra delilerle işbirliği yaptığı gerekçesi ile onlarla birlikte hapse kapatılmasıyla birlikte gelişen olayları konu almaktadır. “Akıllarından başka kaybedecek bir şeyi olmayan, ki onu da çoktan kaybetmiş olan bir avuç deli, ayaklanıp bugüne kadar hiçbir isyanın yapamadığını yapmak istemişlerdir; imkansızı imkanlı kılmak…”

Kurgu

Tiyatro Boğaziçi

Metin Düzenleme

Bora Tanyel

Reji

İlker Aslan, Ece Aydın, Özgür Eren, Özlem Pehlivaner, Sinem Yılancı, Aysel Yıldırım

Reji Danışmanları

Devrim Umut Aslan, Barış Orak, Bora Tanyel

Kostüm

Sezin Gündoğan, Burcu Müderris, Özlem Pehlivaner, Canan Tanır

Dekor-Aksesuar

Deniz Aydın, Ece Aydın, Özgür Eren, İlker Yasin Keskin

Işık

Selin Çanaklı, Erdoğan Çete

Efekt

Selin Aydınoğlu

Afiş Tasarım

Atıl Ünal, Barış Yeldiren

Oyuncu Kadrosu

Seray Akyıldırım, Server Atak, Neval Aydoğan, Tufan Aydoğdu, Deniz Aydın, Göktuğ Bağınsız, Sevi Bayraktar, Deniz Buga, Özge Can, Duygu Çavdar, Erdoğan Çete, Özgür Çiçek, Eser Dilsöz, Özgür Eren, Neslihan Gerek, Çağıl İvak, Didem Karanfil, Canan Karaosmanoğlu, İlker Yasin Keskin, Özlem Killi, Fırat Kuyurtar, Elif Okutucu, Ömer Özdinç, Özlem Pehlivaner, Barış Sezgin, Canan Tanır, Şafak Timur, Ozan Uysal, Ceren Ünlü, Can Yetkin, Sinem Yılancı, Aysel Yıldırım