Hakkımızda

Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları (BÜO)

Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları, 1971 yılında Robert College’ın Boğaziçi Üniversitesi’ne dönüşmesiyle beraber 1923 yılında kurulan Robert College Players (RCP)’ın geleneğini devralarak kuruldu. Türkiye tiyatrosunda önemli yerler edinmiş Engin Cezzar, Beklan Algan, Haldun Dormen, Refik Erduran, Genco Erkal, Can Gürzap, Özdemir Nutku, Çiğdem Selışık, Ülkü Tamer, Meral Taygun, Tunç Yalman, Oya Başak, Sermet Çağan, Cevat Çapan, Göksel Kortay, Nevra Şirvan (Serezli), Ali Taygun gibi isimler bu geleneğin kurucusu olan RCP’nin teatral kökenlerini oluşturmuşlardır.1971’den sonra, avant-garde ve deneysel geleneğin koruyucusu olan BÜO, döneminde İstanbul tiyatrosu ve üniversite tiyatroları arasında ses getiren prodüksiyonlara imza atmıştır: “Marat-Sade”, Peter Weiss. (1975) Brecht’li yıllardan; Arturo Ui’nin Engellenebilir Yükselişi” (1977), “Beş Paralık İşler” (1977-1978).

1988’de başlayan yeniden yapılanma süreci ve kumpanya anlayışı çerçevesinde kolektif çalışma ilkesiyle hareket eden BÜO önemli bir üretim ve atılım sürecine girdi. Genel olarak Brecht, Lorca, Shakespeare, Aristophanes gibi tiyatro klasiklerini sahneleyen BÜO, kendi metinlerini yazmaya ve sahnelemeye de oldukça önem vermektedir: Kalyon Bar, Galip Sokaklara Talip (Dans-mim gösterisi), Varol Kanlıca’nın Önlenemez Düşüşü, Mutfaktakiler, Çingenenin Şarkısı (Kolaj), Deprem, Kilyos’ta Berber Hikayeleri, Ben de Bunları Anlatmazsam, Düğün (Dans Tiyatrosu), Okul Yolu (Dans Tiyatrosu), İş Ararım İş, Kadınlar Meclisi (Kolaj), 24 (Dans Tiyatrosu).

Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları mezunları, 1995’den beri BGST’nin (Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu) kurulmasıyla teatral faaliyetlerine devam etmektedirler.  Türkiye tiyatro camiasında önemli bir yeri olan Mimesis Tiyatro/ Çeviri-Araştırma Dergisi, BÜO tarafından yayınlanmaya başlanmış olup halihazırda BGST tarafından yayınlanmaya devam etmektedir. Bu geleneğin aktarılması ve sürmesi amacıyla BÜO, yaptığı prodüksiyon çalışmalarını, teatral alanda ve dramaturjik arka plan bağlamında yaptığı çeviri ve araştırma yazılarını her sene düzenli olarak çıkardığı BÜO Yıllık dergisiyle tiyatro kamuoyu ile paylaşmaktadır.

Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları tiyatro alanında örgütlenme perspektifiyle hareket ederek bu zamana kadar ATÇ (Amatör Tiyatrolar Çevresi), İATP (İstanbul Alternatif Tiyatrolar Platformu), İATP-G (İstanbul Alternatif Tiyatrolar Platformu Girişimi) kurucusu ve üyesi olmuştur. BÜO, katılımcı, demokratik ve kolektif bir perspektifle diğer üniversite grupları ve mezun gruplarla beraber her sene İstanbul Amatör Tiyatro Günleri’ni (İATG)  düzenlemektedir.

Her sene kulübe yeni katılan üyelere teatral anlamda bilgi ve deneyim aktarılması, kolektif çalışma prensibiyle katılımcı, alternatif bir tiyatro ortamı kurarak deneysel, avant-garde çalışmalar yapılması BÜO’nun en önemli ilkelerindendir. Sene boyunca yapılan okumalar, aktarımlar, sunumlar ve çalışmalar ile üyelerin oyunculuk, genel tiyatro bilgisi, reji, dramaturji, teknik başlıklar (dekor, ışık kostüm) alanında deneyim kazanmaları ön görülür. Eğitim prodüksiyonları dışında üyelerinin teatral kimliklerini geliştirecekleri, deneyselliği ve araştırmacılığı bir kat daha zorlayan ikinci aşama prodüksiyonlar, dans tiyatroları BÜO’nun önem verdiği alanlardandır.

BÜO’nun son dönem prodüksiyonları arasında; Kalyon Bar (1993), Galip Sokaklara Talip (1995), Varol Kanlıca’nın Önlenemez Düşüşü (1996), Mutfaktakiler (1998-2003), Çingene’nin Şarkısı (1999-2006-2013), Deprem (2000-2001), Troilus ile Kressida (2004), Aklayıcılar Kongresi ve Kilyos’ta Berber Hikayeleri (2005), Düğün ve Bahar Noktası (2006), Müfettiş, Ben de Bunları Anlatmazsam ve Puntila Ağa ile Uşağı Matti (2007), Don Cristobita ile Dona Rosita’nın Acıklı Güldürüsü ve At (2008), Okul Yolu (2008), İş Ararım İş (1991-1994-2002-2009), Lysistrata (2010), Kadınlar Meclisi (2011), Sezuan’ın İyi İnsanı (1998-2012), Sevgili Doktor (2014), Pera’da Bir Akşam Vakti (2015), Bahar Noktası (2016) oyunları sayılabilir.