Hakkımızda

Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları (BÜO)

Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları, 1971 yılında Robert College’ın Boğaziçi Üniversitesi’ne dönüşmesiyle beraber 1923 yılında kurulan Robert College Players (RCP)’ın geleneğini devralarak kuruldu. Türkiye tiyatrosunda önemli yerler edinmiş Engin Cezzar, Beklan Algan, Haldun Dormen, Refik Erduran, Genco Erkal, Can Gürzap, Özdemir Nutku, Çiğdem Selışık, Ülkü Tamer, Meral Taygun, Tunç Yalman, Oya Başak, Sermet Çağan, Cevat Çapan, Göksel Kortay, Nevra Şirvan (Serezli), Ali Taygun gibi isimler bu geleneğin kurucusu olan RCP’nin teatral kökenlerini oluşturmuşlardır. 1971’den sonra avangard ve deneysel geleneğin koruyucusu olan BÜO, döneminde İstanbul tiyatrosu ve üniversite tiyatroları arasında ses getiren prodüksiyonlara imza atmıştır.

1988’de başlayan yeniden yapılanma süreci ile BÜO yönetmen tiyatrosu anlayışını terk etmiş ve kumpanya anlayışı çerçevesinde kolektif çalışma ilkesiyle hareket etmeye başlamıştır. Bu dönemin ardından BÜO önemli bir üretim ve atılım sürecine girmiştir. Tiyatro alanında klasikleşen metinler üretmiş Bertolt Brecht, Federico Garcia Lorca, William Shakespeare, Aristophanes gibi yazarların oyunlarını sahneleyen BÜO, kendi metinlerini yazmaya ve sahnelemeye de oldukça önem vermektedir. BÜO’nun kendi üretimi olan oyunlar arasında şu prodüksiyonlar yer almaktadır: Kalyon Bar, Galip Sokaklara Talip (Dans-mim gösterisi), Varol Kanlıca’nın Önlenemez Düşüşü, Mutfaktakiler, Çingenenin Şarkısı (Kolaj), Deprem, Kilyos’ta Berber Hikayeleri, Ben de Bunları Anlatmazsam, Düğün (Dans Tiyatrosu), Okul Yolu (Dans Tiyatrosu), …İş Ararım, İş…, Kadınlar Meclisi (Kolaj), 24:00 (Dans Tiyatrosu), Düşüş (Müzikli Oyun).

Her sene kulübe yeni katılan üyelere teatral anlamda bilgi ve deneyim aktarılması, kolektif çalışma prensibiyle katılımcı, alternatif bir tiyatro ortamı kurarak deneysel, avangard çalışmalar yapılması BÜO’nun en önemli ilkelerindendir. Sene boyunca gerçekleştirilen okumalar, aktarımlar, atölyeler, seminerler ve çalışmalar ile üyelerin oyunculuk, tiyatro tarihi, reji, dramaturji, teknik başlıklar (dekor, ışık, kostüm) gibi tiyatro sanatının birçok alanında deneyim kazanmaları ön görülür. Eğitim prodüksiyonları dışında üyelerinin teatral kimliklerini geliştirecekleri, deneyselliği ve araştırmacılığı bir kat daha zorlayan ikinci aşama prodüksiyonlar, dans tiyatroları, müzikli oyunlar BÜO’nun önem verdiği alanlardandır.

Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları tiyatro alanında örgütlenme perspektifiyle hareket ederek bu zamana kadar Amatör Tiyatrolar Çevresi, İstanbul Alternatif Tiyatrolar Platformu ve İstanbul Alternatif Tiyatrolar Platformu Girişimi’nin kurucusu ve üyesi olmuştur. BÜO, katılımcı, demokratik ve kolektif bir perspektifle diğer üniversite grupları ve mezun gruplarla beraber her sene İstanbul Amatör Tiyatro Günleri’ni (İATG) düzenlemektedir.

Türkiye sahnelerinde yer alan Bir Kadın Uyanıyor, Kim Var Orada? Muhsin Bey’in Son Hamlet’i (Direklerarası Tiyatro Ödülleri- “Yardımcı Erkek Oyuncu” ve “Erkek Oyuncu”; İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri – “Yılın En İyi Oyun Yazarı; Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri – “Yılın En Başarılı Yardımcı Erkek Oyuncusu” ve “Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu”, 2016), Zabel (Direklerarası Tiyatro Ödülleri – “Kadın Oyuncu”; Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri – “Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu; Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri – “Yılın Yerli Oyun Yazarı”, 2018), Artık Bir Davan Var gibi prodüksiyonlar BÜO mezunları tarafından bgst tiyatro markasıyla sahnelenen oyunlardır. Bununla beraber Türkiye tiyatro camiasında önemli bir yeri olan Mimesis Tiyatro / Çeviri-Araştırma Dergisi 1989 yılında BÜO tarafından yayımlanmaya başlamış; altıncı sayısından itibaren ise BÜO mezunları tarafından Boğaziçi Üniversitesi Yayınları altında yayımlanmaya devam etmiştir. Bu geleneğin aktarılması ve sürmesi amacıyla BÜO, yaptığı prodüksiyon çalışmalarını, teatral alanda ve dramaturjik arka plan bağlamında yaptığı çeviri ve araştırma yazılarını her sene düzenli olarak çıkardığı büo yıllık dergisiyle tiyatro kamuoyu ile paylaşmaktadır.

BÜO’nun son dönem prodüksiyonları arasında; Lysistrata (2010), Kadınlar Meclisi (2011), Çingene’nin Şarkısı (1999-2006-2013), Sevgili Doktor (2014), Pera’da Bir Akşam Vakti (2015), Bahar Noktası (2006-2016), Aklayıcılar Kongresi (2005-2017), Lorca’nın Acıklı Güldürüsü (2018), Sezuan’ın İyi İnsanı (2000-2012-2019), …İş Ararım, İş… (1991-1997-2002-2009-2020) oyunları sayılabilir.