İş Ararım İş 2009

İş Ararım İş 2009

 

“Ben bu diplomayla kapanın elinde kalırım!”

“Anlıyorum İngilizce biliyorsunuz ama artık ‘everybody knows that’ yani sizin bir farkınız olmalı öyle değil mi?”

“…Sayın Işıl Parlak, parlak CV’niz bizi gerçekten çok etkiledi. Ancak firmamızda size uygun bir pozisyon bulamadık. Hayatta başarılar…“

 

Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları (BÜO) 2008-2009 dönemi Mart ayında “… İş Ararım, İş …” adlı oyun ile seyirci karşısına çıkıyor.

“… İş Ararım, İş …” Boğaziçi Üniversitesi mezunu Işıl Parlak’ın, mezuniyet aşamasında işsizlik sorunu üzerine hazırladığı ödevini ve mezuniyet sonrasında çalıştığı, eniştesinin şirketindeki hikayesini konu alır. Işıl’ın ödevini hazırlarken karşılaştıkları, ona hayalini kurduğu orta sınıf hayallerinin gerçek olamayacağını gösterir. Ekonomik kriz geçene kadar kendine sığınacak bir liman -eniştesinin küçük atölyesi- bulduğunu düşünür. Ancak bu bireysel kurtuluş çabası oyun boyunca kendini hissettiren kriz tarafından boşa çıkarılacaktır.

 

“…İş Ararım, İş…” oyununun kurgusu 91 yılında BÜO tarafından oluşturulmuştur. 96 ve 01 yıllarında güncelleme ve eklemelerle yenilenen oyun, günümüzde yakıcılığı iyice artan işsizlik olgusunu vurgulayan bir dramaturjiye sahiptir. BÜO’nun oyunu bu sene yeninden ele almasında, 2008 yılının sonlarından itibaren etkileri görülür hale gelen küresel ekonomik krizin, Türkiye’nin gündemine oturması önemli rol oynamıştır. Oyununun kurgusunda yapısal değişiklikler yapılmadan günümüzdeki ekonomik kriz koşulları üzerinden belirli güncellemelere gidilmiştir. Bu güncellemeler ise çeşitli akademisyenler, araştırmacılar ve özel sektörde çalışanlar ile yapılan görüşmeler ve medya kaynaklarından yaptığımız araştırmalar ışığında gerçekleşmiştir.

Oyunun tekrar ele alınmasında etkili olan başka bir etken ise kadro yapısı ve koşulları olmuştur. Dönem başında Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü (BÜFK) ile ortak çıkartılan ve deneyimli kulüp üyelerinin tiyatro alanında derinleşmesinin amaçlandığı bir eğitim-araştırma prodüksiyonu olan Okul Yolu adlı dans-tiyatro gösterisinde elde edilen birikimin, kulübün alt kuşaklarına aktarılması hedefi ile yola çıkılmıştır. Bu süreçte“…İş Ararım, İş…”, yapısı itibariyle geniş bir oyuncu kadrosunu ikame edebilecek ve doğaçlamaya açık bir oyun olduğu için de tercih edilmiştir.

 

  Metin

BÜO

Reji

Burak Akyunak, Müge Uyar, Nevzat Eser,

Özgür Eren, Sema Merve İş

Reji Danışmanları

Eser Dilsöz, Ömer Özdinç,

Pınar Gümüş, Senem Han

Yapım-Koordinasyon

Dila Okuş, Duygu Dalyanoğlu,

Eser Dilsöz, Sema Merve İş

Afiş

Mustafa Yıldız, Öner Zafer, Serhat Kurtuluş

Dekor-Aksesuar

Emre Ersezer, Ezgi Ay, İrem Az,

Nihal Albayrak, Sema Merve İş, Vildan Özer

Işık

 Emre Ersezer, Eser Dilsöz, Özgür Eren,

Zîlan Kaki

 Kostüm

Burcu Matkaya, Dila Okuş, Duygu Dalyanoğlu, Müjde Yılmaz, Özlem Gündüzkanat, Seda Yürük

Oyuncu Kadrosu

Abdullah Karatoprak, Aycan Aluçlu, Bahtiyar Kaba, Bilal Akar, Burak Akyunak, Burcu Matkaya, Buse Şayir, Dila Okuş, Duygu Dalyanoğlu, Duygu Pelin Sakın, Elif Karaman, Emre Ersezer, Ezgi Ay, Hazar Sayar, İrem Az, Melis Görür, Meltem Erdoğan, Mustafa Yıldız, Müjde Yılmaz, Müge Uyar, Nihal Albayrak, Nevzat Eser, Özge Sever, Özlem Gündüzkanat, Seda Yürük, Sema Merve İş, Serhan Şimşek, Serhat Kurtuluş, Tülin Ebcioğlu, Vildan Özer