Kafkas Tebeşir Dairesi 1997

Kafkas Tebeşir Dairesi

Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları, 1997-1998 döneminde Bertolt Brecht’in olgunluk dönemi eserlerinden olan “Kafkas Tebeşir Dairesi” ile giriyor. BÜO’nun son on yıldır sürdürdüğü pratiğin temel dayanağı kitlesel bir kulüp olmanın yanı sıra sanatsal seviyeden de ödün vermemek. Bu pratiğin sürekliliğini sağlamanın yolu da sanatsal-idari-teknik alanlarda yeni kuşaklar yetiştirmek ve sahip olunan birikimleri aktarabilmekten geçiyor. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda “Kafkas Tebeşir Dairesi” projesinin hazırlık sürecinden, karşılaşılan sorunlardan ders alınarak ve tecrübe kazanılarak çıkılmasının kulübü geleceğe taşıyacak kadroların oluşumu için büyük önem taşıyacağı söylenebilir.

 

Brecht “Kafkas Tebeşir Dairesi’nde eski bir Çin efsanesini temel almıştır. Çökmekte olan feodal düzenin egemenleri birbirlerine düşmüşlerken, kellesi uçurulan bir valinin yeni doğmuş oğlu, anası kendi malının ve canının derdine düşüp kaçınca ortada kalır. Başına ödül konan bu bebeğe bir hizmetçi kız, Gruşa kol kanat gerer. Çocuğu askerlerden kaçıran Gruşa çocuğun yaşamını sağlama almak için uğraştıkça kendi yaşamını ve geleceğini tehlikeye atar. Oyun içinde Gruşa’nın aşama aşama çocuğu sahiplenişi, hakkedişini, onun “anası” oluşunu izleriz. Ancak harp bitip düzen yeniden kurulduğunda “gerçek” ana valinin mirasına konmak için çocuğu geri ister. İş mahkemeye düşer. Mahkemenin yargıcı da karışıklığın başlangıcında yargıç makamına oturan, kargaşa döneminde bütün toplumsal değerleri alt üst eden, sefahat ve rüşvet düşkünü serseri bilge Azdak’tır. Azdak, kararı kendi kafasında kurduğu “çarpık” adaletin terazisini kullanarak verecektir.

 

Yazan

Bertolt Brecht

Türkçe Söyleyen

Can Yücel

Reji

Kerem Eksen, Celal Mordeniz, Zeynep Okan, Ayşan Sönmez, İhsan Özçıtak

Dekor

Ahmet Anaırk, Ece Aydın, Barış Orak

Aksesuar

Hilal Dinçer, Hasan Övüç, Özgür Polat, Deniz Uyan

Kostüm

Tuba Çeri, Begüm Çam, Başak Efe, Özlem Pehlivaner

Işık

Cihan Aksoy, Levent Soy

Müzik

Rıza Okçu

Efekt Uygulama

Ahmet Anaırk

Kulis Sorumlusu

Şafak Özışık

Afiş

Barış Yeldiren

Oyuncu Kadrosu

Cihan Aksoy, Umut Aral, Umut Aslan, İnanç Ayar, Ece Aydın, Burcu Babaoğlan, Fırat Babatonguz, Sıla Bayer, Tuba Çeri, Begüm Çam, Özgür Çiçek, Atakan Çonduroğlu, Hilal Dinçer, Başak Efe, Kerem Eksen, Özgür Atılım Ergüney, Fırat Güllü, Ufuk Güngören, Burçak Karaboğa, Celal Mordeniz, Zeynep Okan, Barış Orak, Hasan Övüç, Başak Paşalı, Özlem Pehlivaner, Özgür Polat, Bülent Sezgin, Ayşan Sönmez, Gülbahar Tunç, Deniz Uyan, Pınar Uyan, Begüm Yardımcı, Barış Yeldiren, İlke Yiğit

Rejiye katkılarından dolayı Ömer F. Kurhan’a, Metin Göksel’e, Kerem Karaboğa’ya ve Sevilay Saral’a teşekkür ederiz.