Lorca’nın Acıklı Güldürüsü – BÜO’18

Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları’nın 2017-2018 eğitim prodüksiyonu Lorca’nın Acıklı Güldürüsü seyirci ile buluşuyor.

LORCA_SON

 

27 Mart Salı – 20.00
28 Mart Çarşamba – 20.00
30 Mart Cuma – 20.30
31 Mart Cumartesi – 19.00
2 Nisan Pazartesi – 20.00
3 Nisan Salı – 20.30
7 Nisan Cumartesi – 20.30
8 Nisan Pazar – 18.00
9 Nisan Pazartesi – 20.00

 


Yer: Boğaziçi Üniversitesi, ÖFB Demir Demirgil Salonu

Rezervasyon ve Bilgi
0544 564 20 23 – 0534 780 27 21

 

 

 

Pek saygıdeğer akademisyen dostlarım ve sevgili öğrencilerim,

20 yıl önce ustam ve arkadaşım Federico, bana kendi elleriyle yaptığı kuklaları emanet ederken bu kuklalarla bir oyun hazırlamamı istemişti. 1930’lu yıllarda tiyatro yaparken tanıştığım Federico’nun kısa süren yaşamını onun müzikleriyle, oyunlarıyla, şiirleriyle, resimleriyle anlatacağım dilim döndüğünce. Lütfen anlatacaklarımın sadece İspanya’nın edebiyatının ve sanatının tarihinden ibaret olduğunu aklınızdan çıkarmayınız. Sizlerden tek başınıza gelmenizi ve bu derse davetli olduğunuzu kimseye söylememenizi rica ediyorum.
Değerli arkadaşlarım, dersi bütün Madrid’e duyurup meydanlarda anlatmayı ne çok isterdim, fakat olamadı. Ben de ustamın sözlerini yoluma katık ettim:

“Eğer oyuncuların giyecek kostümü kalmaz ise mavi işçi tulumları giyerler; eğer sokaklarda oynamamıza izin vermezler ise biz de mağaralarda oynarız; kendimize gizli sahneler yaratırız.”

Ders: İspanya Edebiyatı & Sanat Tarihi
Tarih: 7 Şubat 1956
Yer: Evimin bodrumu

Edebiyat Hocanız Jose

Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları (BÜO) olarak 2017-2018 döneminde Lorca’nın Acıklı Güldürüsü adlı oyunu sahneliyoruz. Oyun metni Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu’ndan (BGST) Aysel Yıldırım ve İlker Yasin Keskin tarafından 2013 yılında kaleme alınmıştır ve oyun hala gençlik tiyatrosu formunda sahnelenmektedir. BÜO’da eğitim – araştırma prodüksiyonu olarak çalışılan oyunda, sahneleme üslubu noktasında BGST yorumu baz alınırken oyun metni yetişkin seyirciye sahnelenmek üzere düzenlendi ve oyunun öyküsü bu yönde geliştirildi. Yaz çalışmalarından itibaren sahne üzerinde lirik/mizahi üslubun oluşturulması üzerine çalışmalar yürütüldü. Sahne çalışmalarının yanı sıra İspanya tarihi, Federico García Lorca’nın hayatı ve eserleri, entelektüellerin sorumluluğu ve toplumsal cinsiyet üzerine eğitim – araştırma çalışmaları yapıldı. Eylül ayında kulübe yeni katılan üyelerin bu başlıklarda tartışma yürütmeleri ve temel oyunculuk eğitimi alarak tiyatroyla tanışmaları hedeflendi. ​Lorca’nın Acıklı Güldürüsü, İspanya İç Savaşı sırasında faşist rejim tarafından öldürülen Federico García Lorca’nın hayatını ve eserlerini konu alıyor. 1956’da Franco rejimi altında yaşayan kuklacı karakterinin anlattığı bu yaşam öyküsü, baskı koşulları altında bir entelektüelin alması gereken tavrı sorguluyor.

İyi seyirler…