Müfettiş 2007

Müfettiş 2007

 

Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları (BÜO), 2006–2007 dönemi Mart ayında Kilyos Sarıtepe Kampüsü’nde çıkartmış olduğu “Ben de Bunları Anlatmazsam” adlı oyunun ardından Nisan ayında Güney Kampüs’te Nikolay V. Gogol’ün “Müfettiş”’i ile seyirci karşısına çıkıyor.

Tiyatro tarihinin klasikleri arasında sayılan Müfettiş oyunu, doğaçlamaya ve güncellemeye açık bir metin olduğu için seçildi. Oyun, entelektüel arka plan ve oyunculuk çalışmalarının bir arada götürülmeye çalışıldığı bir eğitim prodüksiyonu olarak kurgulandı.

Oyun, 19. yüzyılın ilk yarısında kapitalizmin Rusya’da yeni yeni kök salmaya başladığı, baskıcı bir yönetimin hüküm sürdüğü ve iktidardakilerin yozluğunun had safhada yaşandığı bir dönemi konu alır. Gogol, Rusya genelinde yaşanan bu yozlaşmayı, farazi ve küçük bir kasaba üzerinden anlatır. Kasabaya gizli kimlikle bir müfettiş geleceği haberinin ulaşması ile kasabanın kaymakamı ve kurum müdürleri tarafından günü kurtarmak maksadıyla göz boyayıcı önlemler alınmaya çalışılır. Kasabaya yolu düşen ve aslında düşük rütbeli sıradan bir memur olan Khlestakov’un müfettiş sanılması ile gelişen olaylar oyunun temel öyküsünü oluşturur.

Toplum her açıdan değişmektedir ve bu değişime kayıtsız kalan, günü kurtarmaya çalışan ve kendi küçük çıkarlarının peşinde koşan büyük bir topluluk vardır. Khlestakov da bu topluluğun birçok özelliğini taşmaktadır. Karşısındakinin davranışına ve beklentilerine göre farklı kişilik özellikleri sergilemesi, onun kasabadaki yönetici sınıfın gözündeki gizemini ve korkutuculuğunu artırır. Kaymakam’ın baskıcı yönetiminden son derece muzdarip olan kasaba halkı içerisinde Khlestakov’un bir kurtarıcı olduğunu düşünenler de vardır, onu sadece şikayetlerini iletebilecekleri bir merci olarak görenler de…

BÜO’nun tercihi öyküyü oyunun yazıldığı dönemde ve mekânda, yani 1836 Rusya’sının ücra bir kasabasında geçirmek yönünde olmuştur. Ancak oyunun yazıldığı tarihten günümüze kadar gelen süreçte, devlet yapısının büyük bir değişime uğramadığı göz önünde bulundurulursa Kaymakam Anton Antonoviç ve etrafındakilerin sahip olduğu ahlak anlayışının ve ideolojinin günümüzde de canlılığını koruduğunu söylemek mümkün. Kaymakamın ailesindeki kadınları yorumlarken ise dönemin Rusya’sındaki kadınların yaşantılarının ev içi özel alanla sınırlı olması bizim için çıkış noktası oldu. Ayrıca oyuna, kadronun ihtiyaçları ve belirlenen dramaturjik vurgu noktaları doğrultusunda doğaçlanan iki sahnenin eklendiğini belirtmekte fayda var. Eğitim sistemindeki sorunların tartışıldığı bir okul sahnesi ve Kaymakam’ın evindeki kadınların, Müfettiş’i en iyi şekilde ağırlamak için uğraştıklarını gördüğümüz bir hazırlık sahnesi kurgunun içine eklenmeye çalışılmıştır.

Sözü, Gogol’un naklettiği eski bir Rus atasözüyle bitirelim:

“Aynada kendini çirkin görüyorsan,  suçu aynada bulma.”

 

Metin

Nikolay V. Gogol

Reji Danışmaları

Canan Tanır, Özgür Eren

Reji

Duygu Dalyanoğlu, Nevzat Eser, Sıla Tetik, Taner Olçum

Canlı Müzik

Uluç Büyükbeşe

Dekor–Aksesuar

Ahmet Özkan, Damla Duman, Duygu Dalyanoğlu, İlke Uğur, Öner Zafer, Senem Han, Şuayb Aydın

Kostüm

Dila Okuş, Edip Kavvas, Gül Kem, Merve Han, Nurhan Polat, Pelin Çakır, Pınar Gümüş, Sıla Tetik, Yaprak Aydın

Işık Uygulama

Banu Karakaş

Afiş Tasarım

Türker Egemen Keskin

Oyuncu Kadrosu

Ahmet Özkan, Begüm Topaloğlu, Burak Üzümcü, Canberk Atilla, Damla Duman, Dicle Gencer, Dila Okuş, Duygu Dalyanoğlu, Edip Kavvas, Gül Kem, Gülçin Yılmaz, Hasan Aksoy, İbrahim Keskin, İlke Uğur, İrem Sezer, Kemal Eldek, Kezban Baltacı, Merve Han, Müge Uyar, Nevzat Eser, Öner Zafer, Özge Korkmaz, Pelin Çakır, Piri Kaymakçıoğlu, Senem Han, Sıla Tetik, Şuayb Aydın, Taner Olçum, Türker Egemen Keskin, Yaprak Aydın, Yaprak Bahar