Sıradan Bir Gün 2000

Sıradan Bir Gün 2000

 

Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları 1999-2000 akademik yılı oryantasyon programında sergilediği Dario Fo ve France Rame ‘nin Sıradan Bir Gün adlı oyununu küçük değişikliklerle tekrar sergiliyor.

Sıradan Bir Gün, ilk olarak 1999 yaz döneminde yapılan eğitim çalışmaları başlıklarından  “bir oyun parçası çıkarmaya yönelik metinli çalışmalar” dahilinde çalışılmaya başlanmıştı. Bu çalışmalar sonucunda derli toplu bir sahneleme ortaya çıkınca oryantasyon programına BÜO olarak Sıradan Bir Gün oyunuyla katıldık. Bu sergileme sonrasında yapılan olumlu eleştiriler bizi sıradan bir gün ü repertuar oyunu olarak koruma kararına itti.

Sıradan Bir Gün oyununda belirgin bir reji kadrosu veya yönetmen yok. Oyuncu merkezli bir prodüksiyon olarak tasarladığımız oyunda dar bir kadro olmanın verdiği avantajla sorumlulukları birlikte paylaşabildik. BÜO’da özellikle son yıllarda reji alanında yaşadığımız sorunlar göz önüne alınırsa, kısa bir çalışma döneminde kotardığımız bu prodüksiyon bizim için yol gösterici oldu. Bununla birlikte, oyunun dar kadro yapısı turneye çıkmaya elverişli olduğundan uzun yıllardır amaçladığımız ancak çeşitli nedenlerle hayata geçiremediğimiz bir turne oyunu projesi hedefini de bu oyunla yakalamayı umuyoruz.

Sıradan Bir Gün, Dario Fo ve France Rame ‘nın kadın sorununun, daha doğru bir deyişle kadın-erkek sorununun, ele alındığı birçok oyundan biri. Günümüz toplumunun, bir başka deyişle tüketim toplumunun içinde yalnızlaşan bir kadının sorunlarının anlatıldığı bu oyunda Nobel ödüllü Dario Fo’nun dramaturjisine sadık kalmaya çalıştık.

Metin:

Dario Fo-France Rame

Prodüksiyon:

Tüm Kadro

Işık:

Ece Aydın

Efekt:

Selin Çanaklı

Oyuncu Kadrosu:

Devrim Umut Aslan, Burcu Babaoğlan, Barış Orak, Özlem Pehlivaner, Aysel Yıldırım, Barış Yeldiren, Rezzan İlke Yiğit